  • Anest Iwata DVSL-100C 4.2 CFM Dry Scroll Vacuum Pump
  • Anest Iwata DVSL-100C 4.2 CFM Dry Scroll Vacuum Pump Drawing
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    AIDVSL-100C
    Availability:
    Call 801-486-1015 for Availability
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Features
    • No gears result in no need to exchange of gear oil and no risk of leaked lubricating oil.
    • Easy – maintenance available.
    • Generated clean vacuum keeps installation area clean.
    • Excellence in displacing water vapor.
    • Excellence in energy-savings in vacuum area. 24 hrs operations secured.
    Precautions for Dry Scroll Vacuum Pumps
    • Evacuation Gases
    • Ambient Temperature
      Use at ambient operation temperature in the range of 5° C to 40° C
    Specifications
    • Pumping Speed at 50 Hz: 100 L/min | 3.5 CFM
    • Pumping Speed at 60 Hz: 120 L/min | 4.2 CFM
    • Ultimate Pressure: ≤ 50 Pa | ≤ 3.8 x 10-1 Torr
    • Motor Power: 300 W
    • Voltage: 100 V, 115 V, 200 V, or 230 V